Jihokorejská automobilka KIA nabízí celkem 18 modelů, namátkově třeba EV2, EV3, EV5, EV6 nebo EV9. Sorento patří s délkou 4,815 metru k těm větším, šířka je pak 1,9 m, výška 1,695 m. Hodnoty průměrného SUV jsou pak 4,64 m na délku, 1,89 m na šířku a 1,66 m na výšku. Karoserií se řadí do kategorie aut, kde jsou kombinované sportovní vlastnosti s užitkovými (tedy SUV, sportovně užitkové auto). Vyznačují se vyšší světlou výškou, často bývají vybaveny pohonem 4x4. Hodí se tak například i na tahání přívěsů.
Sorento se vyrábí ve třech různých motorizacích. Uvedená cena vychází z oficiálního českého ceníku výrobce z května 2026. Základní výbava Exclusive startuje na 1 199 980 Kč, model je dostupný v 6 různých výbavách. Spektrum motorizací potěší spíše příznivce benzínu, je jich totiž více než naftových. Ke koupi jsou ve výkonech 236 nebo 248 koní. Nejostřejší z nich (Kia Sorento 1.6 T-GDI Plug-in-Hybrid AWD automat) dosahuje maximální rychlosti 183 km/h a na stovku se dostane za 8 sekund.
Dostupná je verze se šestistupňovou automatickou převodovkou Kia Sorento 1.6 TGDi Hybrid automat. Vůz KIA Sorento lze sehnat jak ve variantě s pohonem kol, tak i s pohonem všech kol. Ten se pojí s motorizací Kia Sorento 1.6 T-GDI Plug-in-Hybrid AWD automat a příplatek oproti nejlevnější dvoukolce je 35 tisíc Kč.
Aktuální generace KIA Sorento je v prodeji od roku 2024.
Při financování úvěrem se sazbou od 3,99 % p. a. byste za Kia Sorento 1.6 T-GDI Plug-in-Hybrid AWD automat ve výbavě Exclusive platili přibližně 15 844 Kč měsíčně po dobu 10 let, celkové navýšení by bylo 366 300 Kč. Přesnou splátku si můžete spočítat v kalkulačce níže. Zajímavou variantou financování vozu KIA Sorento je operativní leasing, a to zejména ve variantě full-service, kde s vozem nejsou spojené žádné další náklady na provoz kromě paliva. Nechte si spočítat nabídku operativního leasingu přesně podle vašich představ.
U SUV by pro vás mohl být důležitý i objem kufru. KIA Sorento disponuje objemem 693 litrů, resp. 898 litrů při sklopených zadních sedadlech. Za stejnou nebo nižší cenu toho nejvíce uvezete v těchto vozech: Chrysler Pacifica (915 litrů), Tesla Model 3 (594 litrů), XPeng G6 (571 litrů), Voyah Free (560 litrů) nebo Mercedes-Benz T (520 litrů)
KIA Sorento se skvěle hodí na tahání přívěsů, a to obzvlášť v kombinaci s motorizací Kia Sorento 2.2 CRDi AWD DCT8 – brzděný přívěs zvládne až do hmotnosti 3 tuny. Tahání čehokoliv by tak měl zvládnout naprosto v pohodě.
V dubnu 2026 bylo v ČR registrováno 22 kusů modelu KIA Sorento, z toho 15 nových a 7 ojetých. Podobný počet registrací měly Jeep Compass (22 kusů), Dacia Spring (22 kusů) nebo KIA EV2 (22 kusů).
Za posledních 12 měsíců (od května 2025) bylo celkem registrováno 353 kusů.
Značka KIA získala v průzkumu spolehlivosti Consumentenbond (2026) hodnocení 8,2 z 10 a obsadila 10. místo z 39 značek.
Podle TÜV Reportu 2026 má značka KIA dlouhodobou průměrnou poruchovost 28,3 % (13. z 14 značek v žebříčku).
Uživatelé nejčastěji porovnávají KIA Sorento s modely Škoda Kodiaq, Toyota RAV4, Honda CR-V, Peugeot 5008 nebo Hyundai Santa Fe.
| Palivo | Diesel Benzín |
| Převodovka | Automatická |
| Poháněná náprava | 4x4 |
| Výkon | 142 kW - 185 kW |
| Maximální rychlost | 183 - 201 Km/h |
| Zrychlení na 100 Km/h | 8 - 9 s |
| Série | Sorento (MQ4) (od 03/24) |
| Začátek výroby | MQ4 |
| Začátek výroby modelu | Sorento 1.6 T-GDI Plug-in-Hybrid |
| Třída vozidla | Střední třída |
| Interní označení výrobce | - |
| Výška | 1695mm |
| Šířka | 2170mm |
| Délka | 4815mm |
| Rozvor | 2815 mm |
| Objem kufru | 693 / 898 l |
| Hmotnost | 1855 - 2065/2500 - 2520 Kg |
| Poloměr otáčení | 11 |
| Světlá výška | 176 |
| Přední nájezdový úhel | 16 |
| Zadní nájezdový úhel | 21 |
| Přechodový úhel | 15 |
| Kombinovaná | 1 - 6l/100km |
| Město | 6 - 8 l/100km |
| Mimo město | 5 - 6 l/100km |
| Emisní norma | Euro 6e |
| CO2 | - g/km |
| Elektrický dojezd | 55 km |
| Dojezd WLTP | 55 km |
| Dojezd město | 65 km |
| Kapacita baterie hrubá | 1 - 13 kWh |
| Kapacita baterie netto | - |
| Hmotnost baterie | 40 - 146 kg |
| Technologie baterie | Lithium-polymerová |
| Nabíjecí výkon AC | - |
| Nabíjecí výkon DC | - |
| Typ AC konektoru | Typ 2 |
| Typ DC konektoru | - |
| Pozice nabíjecího portu | Vzadu vpravo |
| Max. rychlost el. režim | 120 - 140 km/h |
| Tepelné čerpadlo | - |
| Vehicle-to-Load (V2L) | - |
| AC nabíjecí kabel v balení | Ano (u části motorů) |
| Typ vytápění | - |
| typ | SUV |
| Počet míst | 5 |
| Počet dveří | 5 |
| Zatížení střechy | 100 |
| Přední brzdy | kotoučové |
| Zadní brzdy | kotoučové |
| Přední odpružení | vinuté pružiny |
| Zadní odpružení | vinuté pružiny |
| Adaptivní brzdová světla | - |
| Systém nouzového brzdění | - |
| Parkovací senzory | - |
| Kontrola trakce | - |
| Typ monitorování tlaku v pneumatikách | - |
| Navigační systém | - |
| Cena | 1 224 980 Kč - 1 534 980 Kč |
| Minimální výbava |
| Brzděný | 1010 - 2500 kg |
| Nebrzděný | 750 - - kg |