Volkswagen Golf 1.5 eTSI - král žije
S novou generací Golfu už jsem měl tu čest před pár týdny. Krátce jsem se svezl s 1.5 TSI s manuální převodovkou, kde jsem měl trochu rozporuplné pocity z motoru i z celkového směru, kterým se VW v této generaci vydal. Ale s nějakými většími závěry jsem chtěl počkat na klasický test. Na ten se dostavila verze “Crème de la Crème” současné nabídky - 1.5 eTSI, tedy mild-hybrid s 48V baterií pod sedadlem, která má ještě více pomoci snížit spotřebu už tak úsporného motoru. Jen doplním, že verze eTSI je vždy spojena se sedmistupňovým DSG.
Pohledem do ceníku před námi stojí auto, které lehce přesahuje 800 tisíc korun a to mu chybí ta největší marketingová lákadla jako otevírání mobilem, nebo head-up displej, ale i drobnosti jako sledování mrtvého úhlu, nebo couvací kamera. Těch 800 tisíc není úplně málo za auto nižší střední třídy, které navíc ani není SUV, co je jediná kategorie, která se dnes “přeplácí”. To bude mít Golf těžké. Přestože této třídě dlouhá léta kraluje, tak Focus nebo i30 jsou dnes rovnocennými soupeři. Největší změnou oproti předchozí generaci tak má být úroveň digitalizace a konektivity vozu, nicméně ani na změnách techniky se nešetřilo a ty dostanete už v základní verzi, která se vejde do půl milionu korun.
Hned zkraje týdne se mi rozptýlily moje obavy o design a podezření, že dobře bude vypadat jen žlutá barva z reklam. Ta černá barva je nešťastná volba, ve které zanikne třeba celý design předního nárazníku. Námi testovaný model měl bílou barvu a z fotek je vidět, že to už je je jiná písnička, byť bílá zase není úplně praktická barva. S verzí Style se pojí 17 palcová kola, která jsou tak akorát velká a poskytují vozu velmi dobrý komfort i skvělé jízdní vlastnosti. Zároveň v tomto designu upoutají pozornost i člověka, který auta jinak neobdivuje. Uvnitř nezůstal kámen na kameni. Dva velké displeje, pryč jsou téměř všechna tlačítka, velká středová konzole obsahuje nyní jen malý volič automatické převodovky. A spoustu ploch kolem. Hlavně tady je trochu vidět snaha uspořit nějaké ty drobné. Držák nápojů je oproti minulé generaci jednodušší a nemá tu krásnou roletku, kterou se dal překrýt, a i materiál je trochu obyčejnější. Jinak dveře, palubní deska, nebo volant snesou nejpřísnější hodnocení a to nejen v této třídě, ale o třídu vyšší. Všechno je skvěle smontováno, nic nevrže, nic se nehýbe. A ten zvuk při zavírání dveří? To je jak když se zavře poklop od německého tanku :-) Místa je na poměry třídy všude dost, respektive stejně skoro jako v minulé generaci, včetně zavazadlového prostoru, který je ale nyní standardně bez rezervního kola, takže teoreticky ještě narostl, ale výrobce stále udává 381 litrů. Sedadla jsou skvěle tuhá, poloha za volantem se najde snadno a můžeme vyrazit.
Tlačítkem Start u voliče převodovky probouzíme benzínovou jednotku 1.5 eTSI se 110 kW a 250 Nm s mild-hybridním pohonem, která má v kombinovaném WLTP cyklu spotřebu 5.9 litru na sto kilometrů. A tady malá odbočka - běžná 1.5 TSI s manuální převodovkou má udávanou spotřebu 5,7 litru na sto km, tedy o něco méně. Neměl být ten mild-hybrid náhodou receptem na výrazně nižší spotřebu? Proč je teda vyšší. Tak proč celý ten mild-hybrid cirkus? To nějak nevychází. A tak jsem byl zvědavý na reálný provoz. A v něm mild-hybrid mile překvapil, nejen spotřebou. Hlavně tím, že v městském provozu ten motor opravdu většinu času zůstává vypnutý a díky starter-generátoru jeho náběh nemá žádné zpoždění a je prakticky neznatelný. Nicméně jízda s tímto pohonem má svá specifika a vyžaduje po řidiči jistou disciplínu. Předně, auto vypíná motor kdykoliv se dá a to velmi aktivně - stačí dát nohu z plynu, převodovka okamžitě vyřadí, motor se vypne a auto plachtí. A to chce nějaký cvik, protože skvělá aerodynamika se podílí na tom, že Golf zpomaluje velmi pomalu. A tak brzy člověk zjistí, že to plachtění nebrzdí dost a stiskne brzdu, převodovka zařadí a auto začne brzdit i motorem. A když člověk brzdu povolí, auto hned zase vyřadí a brzdění zase zcela ustane. Je třeba mít stále nohu na brzdě nebo plynu, jinak Golf plachtí s vypnutým motorem. Při dojíždění na křižovatku také překvapí, jak převodovka podřazuje a mění se brzdná síla motoru. I při běžné jízdě mimo obec je až neuvěřitelné, jak velkou dobu dokáže být motor zcela odstaven. A je to teda k něčemu? Je. Není problém jezdit pod 5 litrů v městském a příměstském provozu a to je hodnota, které dosahují běžné hybridní modely s větší baterkou, kvůli které přijdete o místo v kufru, případně naftové jednotky. Po aktivaci skvělé Eco “vychytávky”, která ve spolupráci s mapou poradí, kdy dát nohu z plynu (ikonou na palubní desce), tak, aby auto dobrzdilo k obci samo bez použití brzdového pedálu, jsou tyto hodnoty spotřeby z říše snů, dostupné každému řidiči. I tomu, kdo neumí odhadnout vzdálenost, kterou auto potřebuje na zpomalení. V obci i mimo obec udivuje Golf tichostí interiéru a tak se dovnitř ponejvíce dostává informace o typu asfaltu po kterém se pohybujete. Motor ani zvuk větru dovnitř téměř neproniká. Za normálních okolností řadí převodovka tak, aby se otáčky pohybovaly mezi 1500 a 2000, co neposkytuje žádnou velkou dynamiku, ale hlavně úspornou jízdu. Ťuknutím do páky voliče se přepne na režim Sport, otáčky nepadnou pod 2 tisíce, a Golf výrazně ožije.
Náš vůz byl vybaven příplatkovými adaptivními DCC tlumiči, které odváděly skvělou práci. V režimu komfort byly krásně měkké, ani ty krátké železné retardéry s nimi nejsou tak zlé. A v režimu Sport naopak ztvrdnou a Golf kopíruje každou nerovnost na silnici až je to někdy nepříjemné. Je otázka jaký komfort budou mít běžné tlumiče, podle toho bych si tento příplatek zvolil nebo ne. Pro tlumiče DCC ale hovoří ještě jedna novinka. Systém Driving Dynamics Manager - kombinuje nastavení systému DCC ovládající tuhost tlumičů s nastavením systému XDS, který v určitých situacích elektronicky přibržďuje v zatáčce vnitřní kolo a pomáhá tak stáčivému momentu a předchází nedotáčivosti. Ten XDS už má třeba i Fabia, ale regulace úrovně jeho činnosti je novinka. A musím říct, že ta proměna, kterou umí projít Golf změnou režimu z Comfort do Sport je úžasná. Díky tomu je to takový vlk v rouše beránčím. Za normálního provozu pohodlný a klidný, přepnutím do sportu obratný a tužší, s neuvěřitelnou úrovní trakce a agilitou do zatáček. Pod plynem se nedotáčivost prakticky nedostaví, je to z části díky velkým diskům, perfektně naladěnému podvozku a víceprvkové zadní nápravě, ale XDS tomu svou činností také jistě napomáhá. Naposledy jsem se v této kategorii běžných hatchbacků takhle bavil s Ford Focus ST line, který má také 1.5 turbo benzin a také 150 koní.
Z pohledu komfortních funkcí přináší Golf některé inovativní prvky, na kterých z velké části výrobce postavil i svůj marketing. Už neláká na skvěle postavený vůz s úsporným motorem a výtečnými jízdními vlastnostmi. Lidé zjevně chtějí s autem mluvit a otevírat ho mobilem. Co se týče toho mluvení - vyslovit “ahoj volkswagen” sice vyžaduje více úsilí, než posunout palec pravé ruky o centimetr doleva a stisknout tlačítko, ale v reklamě to tak dobře vypadá. Paní ukrytá v palubní desce se naučila nějaké nové příkazy, ale hlavním tahákem je její schopnost ovládat klimatizaci. Co by se bývala nemusela učit, kdyby výrobce neodstranil všechna tlačítka. Teplotu naštěstí lze ladit dotykovými ploškami a tak povely jako “něco tu smrdí” nebo “mrznou mi záda” můžete bavit svoje spolujezdce, já jsem jiný užitek za ten týden soužití nenašel. Pro navigaci nadále zůstává hlasové ovládání celkem výhodné a rychlé, ale nikoliv revoluční. Innovision cockpit s dvěma displeji nabízí kombinaci velmi dobře vyladěného koncernového infodispleje, s výrazně lepším ovládáním než má Škoda, s ne úplně podařenou hlavní palubní jednotkou. Její informační struktura je velmi komplikovaná a celkem se divím, že pochází z dílničky VW. Někdy se listuje směrem dolu, někdy se listuje doleva-doprava a pak je ještě shora lišta, jako na Android telefonech. A nejlepší jsou záložky, kde se ještě v záložkách listuje, to už je pro normálního smrtelníka skoro nepochopitelné. Trochu se ztratila ta jednoznačnost ovládání předchozí generace. Golf z “1st edition” měl také pár much v elektronice, které si myslím, že se týkaly přednáběhových kusů a budou odstraněny.
I přes výše zmíněné je Golf perfektní ve všech směrech - úsporný, tichý, komfortní a skvěle vyrobený, ale svižný, agilní a dost rychlý. Přesně tohle je kombinace, která mě na autech fascinuje. S cenou podobnou Octavii to však bude mít u nás velmi těžké. Těch, co ocení ten prostor a na pohled asi hezčí interiér Octavie bude víc než těch, kteří ocení ty kvality mild-hybrid jednotky a skvěle vyladěných jízdních vlastností. Nicméně Golf u mne stále v této třídě kraluje svou dokonalostí, falešnou skromností a užitnými vlastnostmi. Nenabízí svým majitelům okázalost, ale spolehlivou a pohodlnou přepravu.