Ford Mustang Mach-E GT - není to Ford, je to Mustang. V dobrém i ve zlém.

Jan Nemrava, 7. srpna 2023

Ford Mustang Mach-E se nám trochu vyhýbal, ale nakonec se tento vůz s legendárním názvem zastavil i na Autohledu. A to hned v nejvyšší specifikaci GT s 497 koni a díky velmi velké baterii s prodlouženým dojezdem na skoro 500 km. Pět stovek koní, pohon všech kol, podvozek od Fordu, agresivní karoserie oblečená v krásné modré barvě a z nuly na sto za 4,4 vteřiny. To zní snad až moc dobře. Může být něco špatně? Může.

Asi rovnou přeskočím debatu nad “zneužitím” jména legendárního amerického muscle caru pro model elektrického vozu, protože je mi to nějak trochu jedno. Ale prozradím, že na konci testu se o toto téma ještě jednou otřu. Na pohled je vidět, že se designéři velmi snažili, aby část DNA původního Mustangu do tohoto vozu pro 21. století přenesli. Obří maska chladiče, svalnaté blatníky, přikrčená karoserie v přední části, originální dvoubarevné lakování, které kolem sloupku C opticky auto snižuje. Nebo koncová světla velmi podobné těm současným modelům se spalovacím motorem. Třeba tomu krásnému širokému a nízkému Mustangu California Special Convertible, který jsme měli krátce vloni na podzim. Dokonce byl i ve stejné modré barvě. Ale elektrická verze musí být vyšší ze dvou důvodů. Jednak aby bylo kam dát tu velkou baterii, ale hlavně, aby vzniklo něco, co se dá označit jako crossover. Protože to dneska frčí. Cílem bylo především vyrobit auto, které nebude jen pro vybranou hrstku nadšenců, ale pokud možno univerzálním autem, po kterém sáhne více lidí. Tolik na úvod.

Před námi stojí vůz o celkové délce 4 743 mm s rozvorem 2 984 mm a hmotností 2,4 tuny.  Do kufru lze uložit 402 litrů zavazadel a dalších 100 litrů se sveze v předním kufru. Oba se otevírají dálkově z klíčku. To je velká výhoda a především u toho předního to není pravidlem a nemá to ani IONIQ 5. Když jsme se pokochali vozem zvenku, je čas nahlédnout dovnitř. Klasickou kliku byste tu hledali marně. Stiskem tlačítka originálního systému E-Latch dojde k elektrickému pootevření dveří. Jediný smysl vidím v originalitě řešení a možnosti designérů nemít na autě vyčuhující kliky. Vklouznu do předních sportovních sedadel (speciální pro verzi GT), ve kterých se hned uvelebím - zvláštní je především podpora v oblasti ramen. Celkově ta sedadla mají poněkud neobvyklý, ale velmi podařený design.

První usednutí za volant, nastavení sedadla, zrcátek a jedem. Neslyšně vyrazím vpřed a od prvních momentů si zvykám na plynový pedál, který musím jen lechtat, jinak se Mustang dere vpřed. Zvláštní zpětnou vazbu poskytuje řízení, jakoby bylo těžké, ale ne tuhé. Ale na to jsem si zvykl. Jemná jízda s Mustangem vyžaduje jistý cvik a velmi citlivé nohy, jinak plyn i brzda reagují dost citlivě i v nejmírnějším Whisper módu. Potkávám první výmoly a překvapuje mne, jak nehezky se s nimi Mustang vypořádává. Kromě otřesů se dovnitř přenáší i hluk. To že jsem čekal v takovém autě trochu lepší komfort, to se přiznám. Vypadá to, že verze GT oproti ostatním verzím trpí na 20 palcová kola a snížený podvozek o 10 mm. Přitom se ale pyšní adaptivními tlumiči Magneride, od kterých bych čekal, že udělají větší parádu a právě ta větší kola vykompenzují. Někdy se nejde zbavit pocitu, že si Mach-E ty díry vymýšlí - i dilatační spáry nebo malé praskliny se totiž dovnitř ozvou. Na rozbité okresce se často auto zatřese tak, že nemáte úplně důvěru k tomu, že kola sedí na silnici. Na kvalitním asfaltu je to samozřejmě jiná. Tam se Mustang se svými 245/45 R20 pneumatikami drží silnice velmi statečně. 

Největší očekávání jsem měl cestou na svoje oblíbené silnice. Těšil jsem se, až Mach-E hezky zatopím pod kotlem, až rozbalím těch neuvěřitelných 860 Nm. Byl jsem zvědav, jak půjde dohromady tak těžké auto s tolika koni. Těšil jsem se, až zapnu mode Untamed a proženu Mach-E GT tak, že budu zpocený až na zadku. Bylo to ale trochu jinak. Nějak jsem se nemohl skamarádit s velkými (19 palcovými) brzdami Brembo - ten přechod z rekuperace na kotoučové brzdy je těžko odhadnutelný, brzdy mají na začátku lehké zpoždění náběhu (asi jak se tam domlouvá rekuperace s brzdovým systémem) a tak jsem jen málokdy dorazil do zatáčky takovou rychlostí, jakou jsem si představoval. Určitě jsem neměl problém s jejich účinností, nebo malou silou, ale to dávkování mi zkrátka nešlo. V zatáčce je pak krásně cítit práce pohonu všech kol, je cítit, jak elektronika rozděluje sílu mezi nápravy, jen je trochu nejasné, jak to zrovna v danou chvíli vymyslí. Samozřejmě vás střeží stabilizace, která případné vrtochy zádě zkrotí, ale abych se přiznal, nechtěl bych těch 2,4 tuny někde krotit ze smyku. Celou dobu jsem přemýšlel, kde byli ti borci, kteří ladili Focus ST nebo Fiestu ST, když se Mach-E GT rodil? 

Abych to jen nehanil. Čekal jsem, že Mach-E bude trochu víc poslouchat, ale on je spíš na rychlé cestování na rovnějších úsecích. Na dálnici je extra tichý, verze GT má navíc dle ceníku výbavy i akustickou folií skel předních dveří, takže určitě bude tišší než ostatní verze. Na dálnici si Mach-E žádá 27-28 kWh na sto km, co není zrovna málo a od takhle aerodynamické karoserie bych čekal i lepší hodnotu. Na druhou stranu, mimoměstské kroužení ukázalo hodnotu kolem 17 kWh. Dlouhodobá spotřeba na Mustangu byla 20 kWh, my jsme dosáhli zhruba 21 kWh za dobu testu. Takže na těch 91 kWh využitelné kapacity ujede přes 300 km na dálnici a klidně kolem 500 km mimo ni. To jsou docela dobré hodnoty. Vždyť také ta baterie je ta největší, jakou jsme kdy v testu měli. Ještě se podíváme na nabíjení, protože to je často ta odvrácená strana ráje.

Výrobce udává teoretický nabíjecí výkon 150 kW, Mustang však překvapil konzumací 160 kW při 35%, později nad 50% si nechal chutnat 100 kW. Pak se to postupně snižovalo, do 80% už konzumoval (docela slušných) 64 kW, na 80% to spadlo k 35 kW a byl čas vyrazit. Za 27 minut jsem tak dočerpal 43 kWh, co by vystačilo na 200 až 300 km. To není špatné. Je nutné zmínit, že byla ideální teplota kolem 25 stupňů. Na té samé nabíječce při 30 stupních se rychlost pohybovala kolem 100 kW, přestože jsem nabíjel od 10%. Nevím, jestli bylo vedro nabíječce nebo baterii, ale to zpomalení bylo výrazné. Faktem je, že těch rychlých (nad 100 kw) nabíječek stále přibývá, ale třeba v celém ústeckém a děčínském okrese najdete jen ty 50 kW a tam si prostě třeba tu hodinu počkáte. Ještě zmíním dvě věci - skvěle hrající Bang & Olfusen audio s 10 reproduktory a také musím pochválit vestavěnou navigaci systému Sync4 - jestli něco dodá jistotu dojezdu, tak je to dobře fungující odhad zbývající energie a dobře naplánovaná cesta se zohledněním nabíjení. Obojí Mustang umí docela pěkně. Jen tedy databáze nabíjecích stanic není úplně aktuální, ale to předpokládám bude otázka předplatného mapových podkladů. 

Jestli jste dočetli až sem, tak jste asi zjistili, že o co víc jsem se na auto těšil, o to více mne zklamalo. Škoda, že ta svatá trojice “podvozek, brzdy, řízení” není o něco lepší. Nelíbila se mi přílišná horlivost plynu, necitlivost brzd a nekomfort podvozku. Doména Mach-E je tak buď někoho “ztrestat” na rovince, nebo jen tak poklidně cestovat krajinou. A ted se oslím můstkem vrátím k tomu pojmenování. Není to tak čirou náhodou přesně to, co bylo doménou těch muscle caru, jakým Mustang do nedávna ještě byl? Není to náhodou tak, že výrobce vlastně tím použitím toho jména přesně trefil zaměření toho auta? Poklidné cestování krajinou a velký výkon, který umí auto parádně urychlit hlavně v přímém směru.

60%
HODNOCENÍ

Plusy

  • design
  • povedený a prostorný interiér
  • skvělá sedadla
  • tichý na dálnici
  • velký výkon
  • nabídka elektroniky

Mínusy

  • tvrdé nastavení podvozku
  • špatně dávkovatelné brzdy
  • vysoká hmotnost

Další články

Ford Kuga dostane jízdu bez držení volantu. BlueCruise pokryje 95 % evropských dálnic

Ford Kuga dostane jízdu bez držení volantu. BlueCruise pokryje 95 % evropských dálnic

Ford rozšiřuje svou technologii poloautonomní jízdy BlueCruise do modelu Kuga. Od dubna 2026 si majitelé jednoho z nejprodávanějších evropských SUV budou moci sejmout ruce z volantu na dálnicích v 16 evropských zemích, kde systém pokrývá přibližně 95 procent dálniční sítě.
Ford jedná s Geely o výrobě čínských aut v Evropě. Cílem je obejít cla EU

Ford jedná s Geely o výrobě čínských aut v Evropě. Cílem je obejít cla EU

Americký Ford jedná s čínským koncernem Geely o možnosti vyrábět čínská auta v evropských závodech. Cílem je obejít cla EU, která mohou dosáhnout až 37,6 %, a získat přístup k čínským technologiím, uvádí Auto Plus s odkazem na Reuters.
Ford Explorer – odpověď na otázku, na kterou se nikdo neptal?

Ford Explorer – odpověď na otázku, na kterou se nikdo neptal?

Ford Explorer je další případ, kdy Ford použil tradiční označení svého vozu pro zcela jiný model. Udělal tak u Pumy, Mustangu a nově u Exploreru a Capri. Ale ten původní Explorer je docela velké SUV a námi testovaný vůz je také docela velké SUV. A ta záměna pohonu je možná detail. Větším oříškem (nejen pro psaní této recenze) je to, že Explorer sdílí techniku s vozy koncernu VW - například s Volkswagen ID.3 nebo se Škoda Enyaq a dalšími 8 modely. A to je trochu potíž. Když dostanu na test Ford, hodnotím ho v kontextu značky. Každá značka má své charakteristické znaky a často důvod, proč zákazník koupí model právě od ní - například nebudu od Fordu čekat velký luxus, když vím, že jejich specialita jsou skvělé jízdní vlastnosti.
Ford Kuga HEV Active-X – jezdí skvěle, stojí rozumné peníze, ale pro každého nebude

Ford Kuga HEV Active-X – jezdí skvěle, stojí rozumné peníze, ale pro každého nebude

Automobily značky Ford jsou od dob prvního Focusu symbolem pro řidičská auta v segmentech, kde to nebylo úplně běžné. Na tuto tradici se snaží navázat výrobce i v době, kdy segment B i C nahradila SUV, kde ty jízdní vlastnosti jsou v preferencích kupujících spíše níže. To, že se SUV zákazníkům líbí, potvrzuje i to, že Kuga a Puma dohromady tvoří kolem 70% prodejů osobních vozů tohoto amerického výrobce. Kuga od zapomenutého Focusu převzala podvozkovou platformu, takže předpoklady pro řidičské zážitky má kde brát. Letos dostaly obě nejprodávanější SUV facelift, v případě Kugy je zásah do exteriéru i interiéru větší, byť i předchozí generace prodávaná na českém trhu od roku 2020 je stále pohledný vůz.
Ford Puma – skvělé jízdní zážitky a kufr, jaký svět neviděl

Ford Puma – skvělé jízdní zážitky a kufr, jaký svět neviděl

Nejlepší řidičské malé SUV? Ford Puma. Po dvou letech jsme ji s nadšením přivítali zpět v naší garáži. Faceliftovaná, stále roztomilá a teď ještě vyspělejší. S obřím kufrem, obřími displeji, zcela novým interiérem a špičkovými prvky výbavy, jako jsou LED matrixová světla. A to nejlepší? Cenovka zůstala téměř nezměněná. Tak jdeme na test.
Ford Ranger PHEV – revoluce ve světě evropských pickupů

Ford Ranger PHEV – revoluce ve světě evropských pickupů

TZ FORD: PRAHA, 17. září 2024 – Ford Pro otevírá novou cestu pro plug-in hybridní pickupy s novým modelem Ranger PHEV, který má premiéru na přávě probíhajícím veletrhu IAA TRANSPORTATION.
Dongfeng BOX – když se elektromobil jmenuje po svém tvaru

Dongfeng BOX – když se elektromobil jmenuje po svém tvaru

Když mi do redakce dorazil klíč od Dongfeng BOX, udržel jsem si naději na osvěžení v segmentu dostupných elektromobilů. Už jen název „BOX“ působí trochu jako „no jo, je to auto a má to krabicovitý tvar“, což mě připravilo na to, že nebudu čekat sportovního fešáka. Přesto – po tom, co jsem si vůz půjčil na pár dní, musím říct, že první dojem byl… všelijaký. Na jednu stranu mě auto překvapilo, na druhou stranu mi nezapadlo tam, kam bych ho osobně dosadil.
BYD Seal 5 DM-i: Elektrický elegán, který vás baví i šetří

BYD Seal 5 DM-i: Elektrický elegán, který vás baví i šetří

Měl jsem možnost pár dní jezdit s novým BYD Seal 5 DM-i. Upřímně, těch nových značek je v posledních měsících o dost víc, než na co jsme byli doposud zvyklý a jejich hlavní devizou je povětšinou nízká cena, takže moje očekávání od BYD, byť vím, že se jedná o největší čínskou automobilku, nebyla vysoká. Jenže už po prvních kilometrech mi bylo jasné, že tohle není žádný pokus, ale naprosto vážně míněné auto, které má ambici postavit se zavedeným německým a korejským hráčům nebo dokonce Tesle. A co víc – v některých ohledech jim dýchá na záda víc, než by se jim možná líbilo.
Toyota Camry – proč přehlížíme to, co je opravdu dobré

Toyota Camry – proč přehlížíme to, co je opravdu dobré

Toyota Camry je po světě pojmem. Díky její spolehlivosti a pohodlí se v předchozích sedmi generacích prodalo víc než 15 milionů vozů. Camry nemáme na test poprvé, protože i nás učarovala svým pohodlím, spotřebou a klasickým stylem. Dnes testované auto je označováno jako osmá generace, jde ale o větší facelift předchozí generace.
Hyundai Kona: Stylový měšťák, který se nebojí okrsků

Hyundai Kona: Stylový měšťák, který se nebojí okrsků

Když se řekne „městský crossover“, většina z nás si představí auto, které zapadne. Neobtěžuje, neurazí, a hlavně se vejde do každé mezery mezi obrubníky. Hyundai ale v posledních letech ukazuje, že to jde dělat i jinak – že i auto do města může mít šmrnc, osobnost a dokonce i radost z jízdy. A právě s tímto očekáváním (a lehkou dávkou podezření) jsem si půjčil Hyundai Kona nové generace. Týden s ní mi ukázal, že i když vás auto neuchvátí na první pohled, může si vás získat postupně. Pomalu. Jako káva bez cukru, která nakonec chutná nejlíp.
0Porovnávač