Ford Kuga PHEV - boom elektrických SUV je před námi
Když se řekne Kuga, tak si vzpomenu na poměrně vtíravou reklamu na minulou generaci, zakončenou hláškou “a jak moc Kuga jste vy?”. A i když jsem vlastně nikdy nepochopil, co tím přesně ve Fordu mysleli, tak jsem si na ni při testování Kugy PHEV několikrát vzpomněl.
Pohonné ústrojí
Když se totiž zaměříme na vybrané hodnoty specifikace, skoro bychom si mohli myslet, že tahle Kuga bude mít sportovní ambice - svalnatá výbava ST Line a hlavně 2.5 litrový atmosférický čtyřválec s 165kW je v dnešní době tak trochu zjevení, už ale poznámka o použitém Atkinsonově cyklu nás donutí zpozornět. Nohama na zem nás ale postaví zejména hodnota v kolonce zrychlení na 100km/h, na které si počkáte lehce přes 9 sekund.
Na dnešní dobu relativně objemný motor tu totiž není kvůli sportovní jízdě, ale kvůli úspornosti. Je spojený s CVT převodovkou, která mimo jiné také umí ukrajovat desetinky litrů ze spotřeby. Tím hlavním, co dělá tento model zajímavý, je 14,4kWh baterie, díky které dojede Kuga i přes 50 km čistě na elektřinu. To je sice tabulková hodnota, nicméně již podle WLTP, tudíž odpovídá realitě a při úsporné městské jízdě se dá dostat i o něco výše. Zajímavý je ale i kombinovaný provoz v kombinaci s benzínovým motorem - tam je pak spotřeba přímo závislá na provozu a vašem plánování. Pravda je ale ta, že pokud nepojedete pouze po dálnici, tak těch prvních 100km se spotřebou okolo 2 litrů opravdu zvládnete. Vývoj spotřeby je přitom plně ve vaší režii - ovlivnit jej lze zejména režimy řízení pohonu, kde můžeme volit mezi přednastaveným kombinovaným pohonem, čistě elektrickým pohonem, čistě spalovacím pohonem a režimem dobíjení baterie. Většinu času si ale vystačíte s automatickým režimem, který s energií hospodaří velmi dobře. Příkladem, kdy se jej vyplatí přepnout, může být třeba nekolikaset kilometrový dálniční přesun s následným městským provozem, kdy se tu dálniční část vyplatí jet spíše na benzín a elektřinu si ušetřit do města.
Kam a pro koho?
Takový scénář je sice s Kugou reálný i pohodlný, nicméně jeho hlavní výhodou je především každodenní dojíždění kratších vzdáleností, ideálně mezi 50-100 km. Tam vám při pravidelném dobíjení vydrží plná nádrž opravdu dlouho, navic nad nabíjením ve Fordu opravdu přemýšleli - kabel jde odpojit bez nutnosti vstupu do auta (oproti Zoe), v prostoru nabíjení je zde totiž tlačítko, které vám jej při odemknutém voze odblokuje. Do auta pak nemusíte ani když chcete vědět stav nabití - ten vám řekne ledkový ukazatel podél konektoru. Velmi potěší i taková drobnost, jako je délka nabíjecího kabelu do standardní zásuvky - odhadem je cca. 2x delší než ten, který dostanete třeba k Superbu. Vzhledem k tomu, že prodlužovací kabely obecně nebývají k nabíjení auta moc doporučované, delší kabel dovede velmi usnadnit život. Jen by tedy vrchní část nabíječky nemusela být z piánového plastu - neodřít ji při pravidelném používání je téměř nadlidský úkol. Doma se auto nabije za cca. 5 hodin, instalací domácího wallboxu ji dokážete snížit na 3.5 hodiny (z úplného vybití na 100%).
Výbava a interiér
Po usednutí za volant vás pravděpodobně překvapí volič automatu v podobě otočného kolečka s tlačítkem uprostřed, které aktivuje režim se zvýšenou rekuperací. Řešení Fordu je trochu zvláštní, protože tlačítkem na voliči bývá většinou “P” a má to své opodstatnění - auto dokáže na parkovací režim přepnout samo třeba při otevření dveří. To ale Kuga také řeší, a to samočinným fyzickým otáčením kolečka přes všechny ostatní režimy. Vypadá to tedy opravdu hezky, nicméně trochu mi uniká důvod takového řešení. Rekuperační režim, který najdeme na prostředním tlačítku, si volbu mezi nastartováními stejně nepamatuje a na jiný režim, než je “D”, rekuperační režim použít nejde. Najdeme zde pak i klasické jízdní režimy (“Normal”,”Eco”,”Sport”) doplněné o sněžný a terénní režim, přepínatelné pouze jednosměrně, navíc s trochu zbytečně dlouhou animací na 12.3” digitálním štítu, která přepínání spíše znepříjemňuje.
Na Kuze mě překvapila zejména výbava - lze ji totiž vybavit prakticky čímkoliv. Najdeme tu head-up displej, vyhřívané sklo, přední i zadní kameru (zadní s dvěma různými pohledy a ostřikovačem), automatické parkování i skvělý adaptivní tempomat s aktivním vedením v pruhu, který do řízení dělá jen drobné, ale za to časté korekce a dovede tak nadprůměrně dobře udržet střed pruhu. Nejen puristy pak potěší, že automat jde v nastavení přepnout i do klasického režimu, kde neřeší vzdálenost od vozidla před vámi.
Dále nás velmi potěšil zavazadlový prostor a jeho variabilita. Objem kufru činí 645 litrů. Navíc druhá řada sedadel je plně flexibilní, a tak můžete zavazadlový prostor dále zvětšovat, či naopak dopřát dostatek pohodlí pro cestující v druhé řadě.
Jízdní vlastnosti
Co se týče jízdy, je ale Kuga opravdu hodně kuga - má skvělý podvozek, který i na větších kolech (19”) pěkně tlumí nerovnosti a zároveň zvládne i ostřejší jízdu (jakkoliv ji po této motorizaci příliš nelze chtít). Při jízdě se tak ukazuje, že Ford umí auta pro řidiče. Auto až neskutečně skvěle drží na silnici, podvozek je naladěn brilantně. Průjezdy zatáčkami jsou opravdu zábavou. Brzdy jsou ostré, ani ve vyšších rychlostech neztrácí na účinnosti. Kuga se nechová jako rodinné, houpající se SUV, nýbrž jako hatchback Focus. Abyste dostali Kugu do úzkých, musíte jet již hodně na hranici. A to věřím, že většinou řidičů ani nenapadne. Výborné je též řízení, velmi přesné, s dobrou odezvou od kol. Malou výtku bych měl k rychlejšímu návratu volantu do neutrální pozice, ale na to si velmi rychle zvyknete a obtěžovat vás to nebude. Podvozek a řízení tak opravdu zaslouží přívlastek ST. Jenže je tu ještě motor a převodovka. A ty bohužel ST nejsou. Možná jsme se nechali jen namlsat, protože udávaných 165kw zní skvěle. Reálně nám přijde Kuga slabší. Nevím, jestli je to motorem či převodovkou variátorového typu. Každopádně rychlé akcelerace, výjezdy ze zatáček pod plným plynem, výbušnost motoru, prostě to co máme spojené s verzemi ST, Kuga nemá. Navíc zvukový projev taktéž moc sportovně nezní. Na druhou stranu bych nerad, aby to vyznělo, že je Kuga šnek. Rychle jezdit umí, na dálnici je i díky všem asistentům jako doma, předjíždění není problém. Je to přímo skvělé, rodinné auto, které navíc velmi pěkně vypadá. A to je ono, Ford s Kugou nezamýšlel utočit do sekce sportovních, super silných SUV. Kuga je SUV, které má potěšit i dynamičtěji smýšlející řidiče. A to zvládá ve velkém stylu.
Vůz je příkladně odhlučněný, takže čistě elektrická jízda je opravdu klidná a když sepne spalovací motor, tak to není takový šok, jako třeba v případě hybridní RAV4. Otáčky motoru jde pěkně regulovat polohou plynového pedálu, jediné, co trochu překvapí, jsou vyšší otáčky motoru při maximálním rekuperaci brzdovým pedálem.
Závěr
Kuga PHEV je po všech stránkách moderní auto, kterému prakticky nic nechybí. Elektrický režim hybridního pohonu dokáže obhospodařit každodenní dojíždění (díky nízkým emisím dosáhne i na parkování zdarma na pražských zónách) a přitom se i výkonově dá s čistě elektrickým pohonem vystačit. Úsporný je ale i v kombinovaném režimu - na palubním počítači svítila dlouhodobá spotřeba lehce pod 5 litrů. Pokud vám nevadí absence pohonu 4x4, tak dostanete na oplátku skvěle fungující auto na každý den s vyladěnými technologiemi a příjemným interiérem.