Toyota Land Cruiser 2.8 D - mamataxi pro drsňáky
Land Cruiser je legendární terénní vůz, který se po světě vyrábí přes 70 let. Současně se vyrábí v několika variantách, včetně legendární verze 70. České zastoupení značky nabízí verzi 150 s jedním motorem a několika úrovněmi výbav. Asi nepřekvapí, že naše byla v nejvyšší výbavě Executive se vší myslitelnou komfortní i terénní výbavou. Mohli jsme tak otestovat veškeré pomocníky a asistenty, které tento vůz nabízí. S 4840 mm délky, 1890 mm výšky a 1880 mm šířky jde o poměrně velkou “stodolu”. Té odpovídá i pohotovostní hmotnost 2410 kg, resp. celková hmotnost 2990 kg. A díky tomu těch 150 kW a 500 Nm z 2.8 litrového naftového motoru přijde poměrně často vhod. WLTP spotřebu výrobce udává 9,3 až 9,7 litru na sto km a překvapivě i v tomto případě ta WLTP spotřeba odpovídá té skutečně naměřené, ale k tomu ještě dojdu. Pojďme na test.
Testy vozů tohoto typu se mi nepíšou snadno. Podobně jako třeba Land Rover Defender jde na jednu stranu o mimořádný vůz, který zvládne ty nejtěžší podmínky v terénu. Na druhou stranu na takové podmínky normálně nejspíše nenarazíte. Na jednu stranu tohle auto zvládne skoro všechno, na druhou stranu to po něm spousta lidí vyžadovat nebude. Na jednu stranu máme až neuvěřitelně komfortní výbavu, na druhou stranu si za Land Cruisera nechá Toyota řádně zaplatit - testovaný vůz je na dohled ke 2 milionům Kč. Na jednu stranu je strašně lákavé tahat ho do terénu, na druhou stranu s takovou cenu ho tam asi nebudete chtít poškodit. A tak pro těch pár okamžiků v těžkém terénu, kdy strachem nedýcháte, musíte celkem dost obětovat v každodenním provozu. Mám se na Land Cruiser dívat očima toho, kdo potřebuje projíždět každý den ten nejtěžší terén, aby se dostal domu, nebo někoho, kdo takový terén musí složitě hledat a 99 % času jezdí po asfaltu?
První dojmy jsou, že Land Cruiser je opravdu velký. Výška i šířka k 2 metrům, délka k 5 metrům. Dostat se do kabiny vyžaduje jistý grif, do Land Cruisera se nanastupuje, leze se tam. Z místa řidiče je stále vidět velká hranatá kapota, v rozměrném interiéru je místa pro všechny na rozdávání. Elektricky nastavitelný volant a elektricky nastavitelná sedadla pomohou najít dobrou polohu snadno. Ta je samozřejmě dost vzpřímená. Zadní posuvná lavice je vybavena naklápěním opěradel a za ní je 621 litrů na zavazadla. Ideální rodinný vůz, dalo by se říct. Tlačítkem probouzím 2.8 litrový naftový čtyřválec se 150 kW a 500 Nm v rozmezí 1600 až 2800 otáček. Jeho práce je nepřeslechnutelná. Z nuly na sto zrychlí za necelých 10 vteřin, co není vůbec špatné. O přenos se stará klasický šestistupňový automat, který řadí skutečně sametově. Někdy máte pocit, že jde o převodovku CVT, jak dlouho nechá prokluzovat měnič. Nejradši se v provozu drží mezi 1500 a 2000 otáčkami, kde má slušný zátah, není tolik slyšet a zároveň je šetrný k naftě v nádrži.
Land Cruiser je jeden s posledních mohykánů s tradiční rámovou konstrukcí, na které sedí karoserie. Podvozek má vpředu nezávislé zavěšení, zatímco vzadu je klasická tuhá náprava. Od výbavy Invincible je pak podvozek vybaven systémy kineticko-dynamického odpružení (KDSS) a přizpůsobivého zavěšení s proměnnou tuhostí (AVS), díky čemuž umí nabídnout stabilní průjezdy zatáček a možnost změny tuhosti tlumičů. Na silnici se chová “relativně” dobře, ale i na malých nerovnostech je cítit váha obřích kol a tuhé nápravy. Je cítit, jak se nápravy pohybují a lehce se to přenáší i do interiéru. Rozhodně si nelze myslet, že takový offroad na silnici bude komfortní kočár a malé díry uvnitř ani neucítíte. Tady určitě budou pohodlnější vozy s nezávislým zavěšením kol, jako třeba ten zmíněný Defender. Na druhou stranu, toto natřásání mu neubírá na jistotě a a vůz se svou rychlost tak maskuje, že je potřeba občas mrknout na tachometr. Ta rychlost se díky vysokému posazu a pomalu rostoucím otáčkám opravdu nezdá. Ne, že by Land Cruiser nezvládl rychlejší tempo, ale rozhodně ty dvě a půl tuny jsou v zatáčkách cítit a nechcete se tam s nimi prát. A sedačky vás nijak extra nepodrží. Tradiční výhoda dobrého rozhledu z SUV je v Land Cruiseru ještě o úroveň vyšší. Nevidíte snad jen přes autobus. S přehledem zakryjete cyklistu i chodce. Kromě toho tužší a pomalé řízení není do města úplně ideální, takže asi není třeba zdůrazňovat, že jako mamataxi jsou lepší jiné vozy.
Toyota se pyšní hlavně svými terénními schopnostmi. Tak se tomu pojďme trochu věnovat. Jen popis systémů by vydal na samostatný test. Land Cruiser je vybaven stálým pohonem všech kol, který využívá mezinápravový samosvorný diferenciál Torsen s možností uzávěry. Kromě toho je vybaven redukční převodovkou a systémem Multi‐Terrain Select (MTS), který slouží k výběru typu povrchu, přizpůsobení trakce typu zvoleného povrchu a úpravy reakce systému ABS. KDSS (Kinetic Dynamic Suspension System) zabraňuje naklánění vozu v podélné nebo v příčné ose, Multi‐Terrain Monitor (MTM) sleduje 360° okolí vozu v terénu, Crawl Control je automatický systém pro jízdu terénem. Výčet pokračuje přes UVTV (Under Vehicle Terrain View) – sledování terénu pod vozidlem vč. natočení předních kol, Aktivní kontrola trakce (A‐TRC) což je systém, který přibrzďuje to kolo, které ztrácí přilnavost, a současně rovnoměrně předává výkon na ostatní kola, což napomáhá pohybu i v těch nejnáročnějších terénních podmínkách, nebo adaptivní zavěšení (AVS) se systémem regulace výšky zadní nápravy (AHC). Síla útlumu tlumičů se přizpůsobuje silničním podmínkám, které určí řidič, a zvolí nejvhodnější režim jízdy: komfortní, normální nebo sportovní.
V praxi nepřekvapí, že už v konfiguraci, v jaké jezdí po silnici, je z něj celkem silná zbraň do terénu. Pohon všech kol, velká světlá výška 215 mm, sametová automatická převodovka, která jemně přenáší točivý moment, velká kola a tuhá náprava vzadu. Land Cruiser tak zvládne opravdu hodně. Pomáhá mu v tom i velký nájezdový a přejezdový úhel. Když je potřeba, redukční převodovka znásobí sílu motoru a na jedničku Land Cruiser jede jako tank. Skvělá je funkce Crawl Control, která pomáhá při prudkých výjezdech i prudkých sjezdech. Otočným ovladačem na střední konzoli nastavujete rychlost a Land Cruiser za pomocí všech výše uvedených systémů zajistí, že se cítíte opravdu bezpečně jak při sjezdu bahnitých svahů i výjezdu kamenitých terénů. V prudkých svazích kde nevidíte přes kapotu před sebe, pomůže sada kamer, které sledují jak přední kola, tak hlavně co se děje před vozem. I to vám dodá jistotu vydat se do míst, kde byste normálně neviděli, co vás čeká za horizontem. I když ten obraz z kamer by mohl být výrazně lepší. Ze všech terénů, co jsem zkoušel, byl na suchém povrchu limit vždy dříve v mé hlavě. A na mokru vlastně také.
Když odmyslíme ty terénní vlastnosti, má Land Cruiser celkem překvapivě i velmi dobré cestovní vlastnosti. Jak jsem psal dříve, na nerovnostech byste možná čekali větší pohodlí, ale na rovné silnici nebo na dálnici je velká Toyota naopak překvapením. Na dálnici není nijak zvláště hlučná, a ani rychlosti kolem 150 km/h jí nejsou cizí. Při 130 km/h si motor přede kolem 1900 otáček, v kabině je celkem klid, ze 14 reproduktorů JBL se lyne kvalitní audio a cestující na zadním sedadle koukají na DVD na výklopném LCD panelu. Řidič má k dispozici adaptivní tempomat a na 9 palcovém displeji se mu zrcadlí iOS nebo Android. Posledním velkým překvapením je spotřeba. Na takové auto, s takovou hmotností, čelním odporem stodoly umí Land Cruiser jezdit klidně za 8 litrů nafty. Mezi 8 a 9 je v pohodě dosažitelných v mimoměstkém provozu, na dálnici mezi 9 a 10 litry. Včetně několik terénních zkoušek jsem auto vracel se spotřebou 9,5 litrů, co považuji za velmi dobrou hodnotu.
Tak a teď už jen závěr. Ten bude dost rozpačitý z důvodů uvedených v úvodu. Land Cruiser ja naprosto parádní terénní auto, výrobce to ví a nechá si za něj zaplatit. A je na vás, jestli ty jeho terénní a užitné vlastnosti využijete na maximum. V Čechách je takové auto často pořizováno pro své schopnosti táhnout těžký přívěs, ale troufám si tvrdit, že takové terény, které “lanďák” nezvládne, budete hledat velmi obtížně. V řadě případů bude stačí i trochu menší kalibr. Ale když už ho budete mít, nezklame ani na dálnici. Všichni cestující budou náležitě hýčkání a potěší vás i spotřebou.