Čínská automobilka Nio vyhlásila svolávací akci pro 246 229 elektromobilů kvůli softwarové chybě, která za jízdy dočasně zhasíná přístrojový štít i centrální displej. Jde o dosud největší svolávací akci čínského výrobce elektromobilů, uvedl CnEVPost s odkazem na oznámení čínského regulátora SAMR.
Závada se týká modelů ES8, ES6 a EC6 vyrobených mezi 16. březnem 2018 a 16. lednem 2023 — tedy celé první generace postavené na platformě NT 1.0 s čipem Mobileye EyeQ4. Softwarová chyba může za určitých podmínek způsobit dočasné zhasnutí obou obrazovek v kabině.
Řidič v tu chvíli ztrácí přístup k rychloměru, varovným hlášením i ovládání odmrazování a odmlžování. Podle Car News China regulátor situaci klasifikoval jako bezpečnostní riziko, i když výpadky trvají jen krátce.
Nio nebude majitele posílat do servisu. Vozy dostanou bezplatnou aktualizaci softwaru na verze Aspen 3.5.6 nebo Alder 2.1.0 prostřednictvím OTA updatu. Pouze v případech, kdy vzdálená aktualizace není možná, servisní centra Nio kontaktují majitele a provedou upgrade na místě.
Vozidel, která již aktualizovaný software obdržela dříve, se svolávací akce netýká.

Svolaných 246 229 kusů odpovídá zhruba třem čtvrtinám celkového objemu dodávek Nio za rok 2025. Podle Benzinga jde o větší akci, než byl zářijový svolávací krok Xiaomi, které stáhlo 115 000 elektrosedanů SU7 kvůli problémům s asistenčními systémy.
Ve stejné vlně oznámení svolává i Zeekr (značka koncernu Geely) celkem 38 277 vozů kvůli závadě baterií.
Nio přitom není v svolávacích akcích nováčkem. V červnu 2019 stahovala firma 4 803 kusů ES8 kvůli riziku tepelného úniku baterie a požáru. V lednu 2023 pak 997 kusů ET5 kvůli možnosti zkratu po čelním nárazu.
Svolávací akce přichází paradoxně v nejlepším období firmy. Nio minulý týden oznámilo, že ve čtvrtém kvartálu 2025 poprvé v historii dosáhne čtvrtletního zisku — očekávaný provozní zisk činí 0,7 až 1,2 miliardy jüanů (2,5 až 4,3 mld. Kč). V lednu 2026 firma dodala 27 182 vozů, meziročně o 96 % více, a překročila hranici milionu kumulativních dodávek.
Vozy Nio si v Česku oficiálně nekoupíte — značka zde nemá zastoupení ani dealerskou síť. V Evropě působí v Německu, Nizozemsku, Dánsku, Švédsku a Norsku, kde provozuje i síť stanic pro výměnu baterií.
Pro české zájemce o čínské elektromobily je případ Nio připomenutím, že i softwarové závady mohou představovat bezpečnostní riziko. Na rozdíl od mechanických problémů ale OTA update řeší závadu bez návštěvy servisu — což je u značek bez české servisní sítě podstatný detail.